Astronomowie zauważyli obiekt międzygwiezdny. Wygląda na kometę z innego układu gwiezdnego

Obiekt, który wydaje się być międzygwiezdną kometą, porusza się w Układzie Słonecznym. Ta kometa została nazwana C/2019 Q4 Borisov. Rosyjski astronom-amator Giennaduj Borysow pierwszy raz zauważył kometę 30 sierpnia tego roku. Obiekt ma niespotykaną trajektorię, który trafił do naszego Układu Słonecznego, ale już więcej do niego nie powróci. Wszystko wskazuje na fakt, że owa kometa jest drugim, po Oumuamua , obiektem międzygwiezdnym, który nie jest powiązany grawitacyjnie ze Słońcem.

Kometa C/2019 Q4 Borisov jest blisko Słońca, co utrudnia jej obserwację. Ma około 10 km średnicy, jest o wiele jaśniejsza od Oumuamuy. Została okryta w odległości 3 jednostek astronomicznych od naszej planety.

Inni obserwatorzy, w tym organizacja Minor Planet Center (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics), potwierdzili istnienie nowego obiektu kosmicznego, nadając mu status komety międzygwiezdnej.

Jak mówi astronom – Michele Bannister z Queen’s University Belfast w Irlandii Północnej – kometa będzie widoczna jeszcze przez kilka miesięcy.

Pierwszy znam nam obiekt międzygwiezdny Oumuamua został zauważony w październiku 2017 roku, gdy oddalał się od Układu Słonecznego. Astronomowie mogli jedynie niezbyt dokładnie zauważyć ten obiekt. Powstało wiele teorii, czym bym obiekt międzygwiezdny – asteroida, lodowy fraktal, kometa, a nawet padały opinie, że to obcy statek kosmiczny.