Dlaczego, gdy noworodki przychodzą na świat, nie mają łez oraz potu

Noworodek po przyjściu na świat wydaje głośny i wyraźny krzyk. To oznaka zdrowia oraz wigoru. To okrzyk dziecka, do którego świeżo upieczeni rodzice będą się przyzwyczajać w najbliższych dniach i tygodniach. Gdy przyjrzymy się dokładniej, zobaczymy, że płacz noworodka jest nieco inny niż płacz starszego niemowlęcia. Po prostu nie ma łez.

Oczywiście, łzy są konieczne, aby chronić oczy i utrzymać je wilgotne. W obliczu skrajnych emocji, takich jak smutek, gniew, a nawet szczęście płaczemy, powiedział Sage Timberline, pediatra z University of California. Ten tymczasowy stres wyzwala reakcję walki lub ucieczki, która powoduje łzy w celu dalszej ochrony oka. Te emocjonalne łzy mogą również pomóc uwolnić hormony wywołujące stres, które mogły gromadzić się w trudnych czasach; przyczynia się to do poczucia ulgi po dobrym krzyku.

Chociaż dziecko rodzi się z kanałami łzowymi, nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Wytwarzają wystarczającą ilość łez, aby okryć oko i utrzymać je wilgotne, ale niewystarczające, aby tworzyć krople spływające po tych pulchnych policzkach. Timberline powiedział, że po trzech lub czterech tygodniach łzy dziecka zwykle są wystarczająco dojrzałe, aby utworzyć łzy związane z silnymi emocjami.

Oczy noworodka są zwykle suche – podobnie jak skóra. Bez względu na to, jak robi się gorąco, noworodek prawie się nie poci przez pierwsze kilka tygodni swojego życia. To dlatego, że gruczoły potowe nie są jeszcze w pełni funkcjonalne.

Ludzie mają dwa typy gruczołów potowych, gruczoły ekrynowe i apokrynowe. Gruczoły apokrynowe wydzielają pot przez mieszki włosowe, ale nie są aktywowane, dopóki nie dojdą do zmian hormonalnych w okresie dojrzewania. Podczas gdy apokrynowy pot jest z początku bezwonny, może stać się śmierdzący. Jest wypełniony wodą i elektrolitami, a także sterydami, lipidami i białkami – które bakterie mogą przetwarzać w celu wytworzenia zapachów.

Gruczoły ekkrynowe zaczynają tworzyć się w czwartym miesiącu ciąży, pojawiając się najpierw na dłoniach płodu i podeszwach stóp. Do piątego miesiąca gruczoły ekrynowe pokrywają prawie całe ciało.

Timberline powiedział, że po urodzeniu dziecka najbardziej aktywne gruczoły ekrynowe są na czole. Niedługo potem niemowlę zaczyna pocić się na tułowiu i kończynach.

Ponieważ noworodki nie mogą się w pełni pocić, polegają na opiekunach, którzy utrzymują je w chłodzie.

Ale kiedy te gruczoły zaczną pompować pot, niektórzy rodzice obawiają się, że ich dzieci nadmiernie pocą się podczas karmienia lub spania, powiedziała Katie Ellgass, pediatra w Stanford Children’s Health Altos Pediatric Associates w Los Altos w Kalifornii.

Na szczęście spocone dzieci zwykle nie stanowią problemu, powiedziała Ellgass. Niemowlęta są badane pod kątem chorób metabolicznych i problemów z noworodkiem serca, więc dopóki przybierają na wadze, pot dziecka jest… cóż, nie ma się czym przejmować.